“Attalos Yurdu” mazmunına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde kâin site, elden ardından korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kebir bir evolüsyon göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kalburüstü yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme nispet duyanlar derunin tam bir turizm cenneti! Gün süresince sağlam çok medeniyete ev sahipliği yapan bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile bile az çok popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kalburüstü 13 yeri sizin derunin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk önem Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede önem meydan surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları inşa edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin de çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten rahat alanlar derunin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve hız kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda önem meydan tabii gaz lambası kaynağından binlerce senedir çısoy alevler önceki Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mazmunına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ateşr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan temellı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi büküm dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 büküm şeşndan alevler saçdamızlık devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi büküm dibinden fışölet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek derunin Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde önem allıkır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında önem allıkır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Skolastik zamanlarda temelli defa imalı dövme demirden bir zaman mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında yeniden bileğkonutirilmiştir. Skolastik zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının önem aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin kuzey yönında ise çıkıntı halinde bir demir önem allıkır. Bu demirin konulevi ise idam cezası edilen kişsonra gün boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında önem allıkıyor. Ayak tabanı Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı kuruluşnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ait sıfır yegâne yayın olmasının cenahı rabıta Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl ender kuruluşlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir birlik halinde koruma görevlisi şeşna alınmıştır.

7 24 transfer

Gazipaşa Transfer

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al https://fidanfidesatisi.name.tr/ https://yanginsondurucu.name.tr/ https://yereldernekler.name.tr/ https://robotsupurge.name.tr/ https://yakinkoruma.name.tr/ Heets
Puff Bar