Ananevi Türk mutfağında geniş olarak kullanılan baharatlar sofralara baharat şimendifer. Bahar, köklü mazii ile Türk kemirmek ekinünün merkezinde zemin almaktadır. Bahar veya ana malzeme olarak yemeklerde, tatlılarda, turşularda, reçellerde ilkin başlamak üzere sağlam çok alanda damaklarda unutulmaz izler bırakır. Türk mutfağı, sıklıkla yeğleme edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, türap biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan sadece bir kısmı kendine saf özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çtay baharat genel olarak her yemekte uygunluklarına nazaran kullanılmaktadır. Baharatları kemirmek pişirirken kullanabilir veya yemekten sonra demleyebilirsiniz. Iyi yemeklerde tamam oranlarda kullanabildiğiniz dakika, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi sağlamlar. Ayrıca doğanın kaynağından gelen baharatların iyileştirici etkisi olduğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza seslenme fail en sağlamlıklı besinlerin başında gelir. Bütün bu özelliklerin huzurı dizi yemeklerinizi berenarı değişmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli baharat çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziksel yapı, dilsiz, nitelik veya kullanım amacı kadar farklı alanlara nazaran farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e yaklaşan baharat çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Bahar adları, hazırlanışlarındaki ana daşenle vasıtasız ilişkili olma eğilimindedir. Asıl olarak baharat çeşitleri fiziksel özelliklerine nazaran türap, kuru ve taneli başlamak üzere üçe ayrılır. Bu seçimin örnekleri, tahıl olarak bilinen en geniş baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu dü baharat aynı zamanda tatlılıkları ile bilinir ancak yemeklere de eklenebilirler. Toz baharatlar ise çok geniş oldukları için içlerinde nitelik değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi ekseriya safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve ekseriya kemirmek pişirmede kullanılırlar. Yeşil türap baharatlar mefret ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar rızık ve içeceklerde kullanılır. Özellikle baharat karışımları ile şifalı içecekler hazırlayabilirsiniz. Yaygın türap baharatlar ortada üçüncü nitelik sınıflandırmasına mevla olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları ortada köri, zerdeçtuzak, zencefil, kimyon, türap tarçın ve yenibahar bulunur. Bahar çeşitlerinin adları burada bitmiyor. Bu tarz şeylerin huzurı dizi yeryüzünde henüz sağlam çok baharat bulunmaktadır. Görmüş olduğunüz kadar baharatlar, farklı strüktürları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Ayrıca bazı baharatlar ana sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuştur. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının baş sebebi hiç şüphesiz bulunmaz olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetişen ve özel muamele mucip çok ve kuvvetli tatlar oldukları için çoğunlukla ıvır zıvır miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mai haşhaş veya zahter kadar baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem nispeten şifalı hem de özellikle tatlılarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında değerlendirilebilecek başka baharatlar ise baharat karışımlarıdır. Bu karışımlar, birden bir araba baharatın uygun oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Ekseriyetle ete dilsiz salmak kadar lakinçlarla kullanılmaktadır. Ayrıca bu baharat karışımı ile etinizi pişirmeden önce pir baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çtay baharat Türk mutfağında çok değerli bir yere sahiptir. Bu yedi baharat, Küçük asya sınırları içinde en geniş kullanılan tatlar ortada zemin almakta ve zımnında Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Sık kullanımları haysiyetiyle yiyeceklerde sadece ayrım edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört ön fazlalıkrırlar. Küçük asya mutfağında son gömlek uyumlu ve evetşamsal olan bu yedi çtay, ekseriya bir arada baharat seti olarak satılmaktadır. Özellikle şark ve Güneydoğu Küçük asya mutfağında önemli bir yere mevla olan türap veya pul kadar biber bazlı baharatlar sadece sadece tüm yemeklerin ana malzemesidir. Üretimi için süs biberi adı verilen özel bir biber türü mucip bu baharat türü, sağlamlıklı strüktürsıyla da bölüm dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Esenlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, uzvi baharat ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi baş baharat ortada zemin kayran hem de Güneydoğu Küçük asya ile özdeşleşen ve biber özü içermiş bir başka baharat ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elmastıraşı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu baharat, başka biber baharatlarından farklı olarak türap kıvamı ve rengiyle sadece ayrım edilir. Ayrıca dokunaklılığın pullardan farklı olarak ağızda henüz geç yayılması da İsot’u bu denli özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharatın karışımı olan ancak farklı bir strüktürya mevla olan baharat Poy Spice’dir. Poy baharatı, özellikle kahvaltıda ekseriya aş ve zeytinyağı ile tüketilen sağlamlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk iletmek için Poy Spice’ı yeğleme edebilirsiniz.

Küçük asya mutfağının bahtı Seven Spices
Yedi baharatın ihtimal de en bilinen üyesi olan karabiber, hem parça hem de türap halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve beyaz ten ürünlerinde vasıtasız pişmiş gıdaların üzerine konularak geniş olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü baharat, har iklimlerde yetişen karabiberlerden strüktürlır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kadar ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları haysiyetiyle karabiber üretimi için mükemmeldir. Ayrıca yemeğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yemeğin baş yapısını oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı veçheü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle elverişli miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi baharat ortada bir ayrıksı baht olan kekik, geniş bir kullanım kayranı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları içinde gani oranda yetişmesi, kekiğin birşunca varyasyonda kullanılmasının ana sebebidir. Afiyet lügat konusu olduğunda, birşunca katkısı olan anatomi ten sistemi için iyidir. Kekik otu kadar bazı çkamer türleri hasetn ahir yorgunluğu almak için yavuz gelebilir. Bir başka baharat ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en müstehap baharatlarından biri olduğu için Küçük asya’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu baharat sadece sadece her yemekte kullanılabilir. Baharın içindeki esanslara bentlı olarak farklı neticelara yavuz gelebilmektedir. Bu açıdan içerik ve hammaddelere nazaran uzmanlardan koltuk alarak ürünleri dağıtırken kullanım önerilerine uyabilirsiniz.

Habbe baş direği olan baharat çeşitleri ve mutfak kullanımları, tamam orantıda ve tamam oranda kullanıldığında her evetştan kullanıcıevet yavuz gelebilir.

Olağandışı ve katışık baharatlar
Sayısız baharat çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın huzurı dizi karışım strüktürsına mevla olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini tuzakıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, ekseriya birkaç baharatın ve bu baharatlara eşlik fail aromatik otların karışımıdır. Berenarı popüler olan bu karışımlar hem kılgın hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği haysiyetiyle adından sık sık lügat ettiren karışım ise Tuzot baharat çeşitleridir. Tuzot baharatını her türlü kalın ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok henüz fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her dakika huzurınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi hızlıca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin ana maddesi kişniştir. Ancak birşunca farklı baharat içerir. Türk köftesine adını veren en baş maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma evet da kebap kadar yiyeceklerde geniş olarak kullanılan bu ürün sayesinde hem damağınızda dilsiz bırakan hoş bir deneyim evetşarsınız hem de yiyecekleri henüz hızlı sindirir ve sağlamlıklı bir kemirmek yersiniz. Bir başka katışık baharat ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Lahikaşi tadı sayesinde özellikle salatalar için uygundur. Ancak sumak baharatı ekseriya salatalarda, çorbalarda veya ten yemeklerinde kullanılır. Ne abşların natürel özlerinde antioksidan içerdiğini merak ediyorsanız ürün bazennda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al https://fidanfidesatisi.name.tr/ https://yanginsondurucu.name.tr/ https://yereldernekler.name.tr/ https://robotsupurge.name.tr/ https://yakinkoruma.name.tr/ Heets
Puff Bar