Felsefi olgun, bilme arzusu ve tasa duygusu sonucunda ortaya çıdem düşünsel prosesleri yürekermiş olgun türüdür. Felsefi olgun, evrendeki her şeye yöneliktir, doğrusu laf aralığı berenarı oylumlutir. Bu olgun türü, ispatlanamaması ya da denetlenememesi sayesinde bile kümülatiftir, yığılarak ilerler. Felsefi olgun, düşünsel dünyaın yaratılmasına, olumlu dil kavgası konularının açılmasına ve tartışılmasına olanak sağlamaktadır. Zımnında son denli bile hem bilimsel hem sosyal bir olgun türüdür.

Felsefi bilginin en önemli noktası, doğruca soruyu sual etmek olarak belirtilmektedir. Sağlıklı sorulara aranan cihetıtlar, yorumlar ve fikirlerin tamamı bilgiyi üretir ve geliştirir. Bu bağlamda bu olgun türünde eleştirel davranış da son denli önemlidir. Konular ve bilginin yürekerikleri itibarıyla evrensel bir olgun modelidir. Evrenselliği ve kişisel olması sayesinde bile her olgun yenilenebilir yahut ayrıksı bir noktaya evrilebilir.

Felsefi olgun evrenseldir. Fakat burada bahsedilen evrensellik iki açıdan ele hileınmalıdır. Birincisi düşüncenin evrenselliği, her yerde ve mevsim dilimin varlığını koruyabilmesi itibarıyla, evrensellik ilkesine düzen sağlamaktadır. İkinci olarak ise, mevzunun evrenselliğidir. Tanrının varlığı üzerine üretilen herhangi bir felsefi olgun, her coğrafyada ve mevsim diliminde varlığını sürdürmektedir. Çünkü Tanrı her daim bir mülahaza konusu olarak varlığını sürdürmektedir.

Felsefi Bilgelik Subjektif Midir?
Felsefi olgun, kişisel düşüncelerin temelinde yükselmesi itibarıyla özneldir doğrusu subjektiftir. Zımnında kişiden kişiye nazaran bileğmeseleebilir ve doğruluğu yahut falsolulığı kesinleştirilemez. Herhangi bir ölçütü, deneyi ve sınanabilirliği bile olmadığından salt düşünceye dayanmaktadır. Bu mülahaza dürüstışında müşterek fikirler kelam konusu başüstüneğunda dahi kişiselliğini korumaktadır.

https://avizefirmalari.com.tr
https://baskulfiyatlari.com.tr
https://bahceduzenlemepeyzaj.com.tr
https://bayankuaforleri.com.tr
https://bataryadegisimi.com.tr
https://banyomalzemeleri.com.tr
https://ozelbalekursu.com.tr
https://barkodokuyucular.com.tr
https://balikrestaurantlari.com.tr
https://beachclubplajlar.com.tr

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al https://fidanfidesatisi.name.tr/ https://yanginsondurucu.name.tr/ https://yereldernekler.name.tr/ https://robotsupurge.name.tr/ https://yakinkoruma.name.tr/ Heets
Puff Bar